top of page

Interiérový design

Trocha mé historie

O interiérový design jsem se začal zajímat už během dětství. Začalo to přemisťováním nábytku v mém dětském pokoji, což se opakovalo klidně několikrát za rok. Tehdy jsem si také začal kreslit různé domy a interiéry, které jsem pak díky počítači mohl proměňovat do digitální podoby. První takové seznámení bylo ještě na základní škole, kdy jsem dostal počítačový software ArCon, určený pro projektování a vizualizace. To byl velký milník. Začal jsem pracovat s profesionálním programem, díky kterému jsem si určil už tak celkem jasný směr své budoucí kariéry. Při studiích na střední škole oboru pozemní stavitelství, jsem při rekonstrukci našeho bytu zpracoval kompletní plány a dokumentaci. To se realizační firmě líbilo natolik, že mi nabídli první práci. Naučil jsem se nejen technického myšlení a zkušeností z praxe, ale také práce v daleko propracovanějším CAD programu pro architekty, ve kterém pracuji dodnes. Tehdy mě okouzlil nejen interiér, ale také nábytek, pokračoval jsem tak ve studiu dřevařské a nábytkářské výroby. Po ukončení studia jsem se stal designérem na volné noze pod svou značkou DomDesign, a v této dráze pokračuji i nadále.


Proč to dělám

Říká se, že každý člověk je v něčem dobrý, nebo má na něco talent, který by měl zužitkovat. Já to poznal už v dětství, a proto jsem se mohl svému zájmu věnovat naplno. Jsem přesvědčený o tom, že když děláte práci, která vás opravdu baví a naplňuje, děláte ji daleko lépe. Nikdy jsem ani neuvažoval nad změnou svého oboru. V architektuře se člověk neustále učí novým věcem. Základy se tolik neliší, ale trendy se mění skoro každým rokem. Je to vlastně celoživotní cesta, kde je úspěchem a radostí každý nový projekt. Jak se trendy vyvíjejí a mění, nestává se tato práce stereotypním zaměstnáním, ale neustále nás posouvá dál. Líbí se mi samotná náplň práce, díky které potkávám nové lidi, kterými jsou klienti nebo dodavatelé. Při práci v terénu zároveň poznávám nová místa. Další částí je zpracování samotného návrhu, které může probíhat v teple domova. Všechny návrhy sice začínají úvodní schůzkou, tvorbou konceptů, ladění návrhů a končí samotnou realizací, ale přesto je každý návrh jiný a osobitý. Díky tomu člověk nespadne do stereotypu, ale s trochou nadsázky zažívá nová dobrodružství.


Můj směr

Interiérový design má spoustu stylů a stejně jako každému klientovi se líbí nějaký, tak i designér se zaměřuje na ten, který mu je blízký. Ano, jsou designéři, kteří zpracují styl moderní, ale i například Provence. Můj směr se vyznačuje jednoduchostí, lehkostí, minimalismem a přírodními materiály. Rád pracuji se dřevem, používám jednoduché tvary a čisté linie. Prostor mám rád čistý, vzdušný a lehce udržovatelný. Snažím se tvořit interiér nadčasový, sloužící svému účelu, ale také aby se v něm člověk cítil co nejlépe. Každý chceme bydlet v příjemném prostředí a pocit domova si užívat naplno. Nejraději pracuji s nábytkem vytvořeným na míru pro každou místnost, díky kterému mohu využít celý potenciál daného interiéru. Nebráním se kusovému nábytku, ale ten vybírám v rámci pohovek, židlí, křesel či jiných doplňků. Také navrhuji vlastní nábytek a doplňky. Tomuto směru se chci věnovat i nadále a zapojit se do spolupráce s českými dodavateli a řemeslníky, například spojení dřeva a českého skla. Dřevo mě okouzlilo z mnoha důvodů. Těmi hlavními jsou jeho rozmanitost, tvárnost, je příjemné na dotek i na pohled. Je to přírodní materiál, kdy za každý pokácený strom můžete vysadit několik dalších. Také si vybírám dodavatele, kteří smýšlejí stejně, jako například Team 7. Můj celkový směr je plný udržitelnosti. Co se týče samotných návrhů interiérů, nejčastěji se zabývám projekty rekonstrukce bytů, kde jsou dány určité dispozice, které se musí splnit. Druhý typ projektů jsou rodinné domy, které se rozdělují na rekonstrukce starších domů, což je podobné jako u rekonstrukce bytů, ale vzhledem k rozrůstání obyvatel a stavění domů nových, se stále více zabývám novostavbami rodinných domů. Pokud se ke mně klient dostane ještě před samotnou výstavbou domu, můžeme dispozici změnit podle jeho potřeb. V případě, že je dům již postavený, každá změna s sebou přináší další náklady. Toto mě přivedlo k myšlence ještě dokonalejšího bydlení a začal jsem pro své klienty tvořit architektonické studie. Díky tomu mohu vytvořit ještě promyšlenější bydlení, jelikož mým hlavním cílem je spokojenost mých klientů. Samotné architektonické studie budou obsahem mého dalšího příspěvku.

bottom of page