top of page

Architektonické studie

V předchozím článku mého blogu jsem vám představil cestu interiérovým designem, jak jsem k tomuto oboru přišel, proč mě baví, co mě zajímá a kam bych chtěl dále směřovat. Článek jsem končil odkazem na architektonické studie, a na tento odkaz chci nyní navázat. Architektonické studie rodinných domů mě zaujaly hlavně díky pestrým možnostem, jak se dá k samotnému bydlení přistupovat. Dá se říci, že zde nejsou žádná omezení, když pomineme např. rozpočet, nebo požadavky stavebního úřadu. Dávají další prostor, jak klientům pomoci k dokonalému bydlení. Jsou zde i technické prvky, které pomáhají nejen k úsporám výdajů na bydlení, ale i životnímu prostředí. Proto bych v tomto článku chtěl ukázat aspoň základní pohled na to, jak architektonické studie vnímám, co mě zaujalo, čím se zabývám a kam bych chtěl své realizace vést.


Možnosti lepšího bydlení

Jak jsem již řekl v úvodu, architektonické studie jsou o možnostech. Klient má nějakou představu, požadavky, rozpočet, pozemek, a rád by dosáhl dokonalého výsledku, tedy spokojeného bydlení podle svých představ. Architektonické studie jsou nejlepším začátkem, který ukáže možnosti. Co se rodinných domů týče, dnes se dá postavit prakticky cokoliv. Jsou domy zděné, dřevěné, skleněné, hliněné, podzemní, ze starých lodních kontejnerů a tak podobně. Já se nezaměřuji jen na jeden styl či materiál. Já se zaměřuji na to, co preferuje klient, a co by pro něj bylo nejlepší volbou. Ovšem každý dům, respektive architektonická studie, má v mých očích jedno společné. A to je promyšlený interiér. Samozřejmě by dům měl být pěkný a funkční také z exteriéru, ale v interiéru žijeme, měl by nám tak plně vyhovovat. Díky zkušenostem nasbíraným z interiérového designu mohu svým klientům nabídnout to nejlepší. Dostanou tak kompletní službu, která zahrnuje vytvoření rodinného domu včetně promyšleného interiéru do posledního detailu. Díky tomu se tak nestane, že u rodinného domu postaveného z katalogového projektu nebude mít vaše vysněná kuchyně své potřebné místo, nebo nezbude dostatek prostoru pro cokoliv jiného, co byste si v interiéru přáli. Architektonická studie se tak přizpůsobuje i celému funkčnímu interiéru, to je pro pohodlné bydlení nejdůležitější.


Technika vs. příroda

Tvorba architektonických studií mě zaujala nejen svou volností s přizpůsobením na interiér, ale také svými technickými možnostmi, jak dosáhnout lepšího bydlení z pohledu ekologie. To zahrnuje například zelené střechy nebo fasády, které zachycují dešťovou vodu, mokřadní kořenové čističky vody spotřebované v domácnosti a upravené pro další použití, skleníkové domy, které nám po celý rok dodají dokonalé klima, a spoustu dalších prvků. Dále bych mohl zmínit fotovoltaické panely, které dům dělají částečně či úplně energeticky soběstačný. Pokud by samotná fotovoltaika nestačila, dá se využít ekologické elektřiny z čistě přírodních zdrojů, kterou můžete dům napájet celoročně. A nejsou to jen ekologické prvky, ale také zaměření na naše zdraví. Díky rekuperaci instalované v celém domě máme dostatečný přísun čerstvého vzduchu 24 hodin denně bez nutnosti větrání, zároveň se ze vzduchu uvnitř domu filtrují částečky polétavého prachu, takže vzduch je ještě čistější. Důležitý je také přísun přirozeného světla, které můžeme díky světlovodům dovést i do nejtemnější chodby bez oken. Věděli jste, že dům může být také chytrý a může se vám plně přizpůsobovat? Díky chytré elektroinstalaci vás může dům například probouzet hudbou a pomalým roztažením závěsů, nebo rozsvítit tlumené světlo při noční cestě na toaletu. Všechny tyto prvky jsou velmi zajímavé, každý z nás může preferovat něco jiného, ale výsledek je stále stejný, a to opravdu dokonalé bydlení. Na všechny tyto zajímavé možnosti se budu dále zaměřovat v samostatných článcích, toto je pouze shrnutí, proč a jak mě architektonické studie zaujaly. Věřím, že vám to pomůže k zamyšlení, jak se v dnešní době dá bydlet, jak se dá i s obyčejným rodinným domem pomoci životnímu prostředí, a co vám může pomoci nejen k dokonalému bydlení, ale také ke spokojenému životu.

bottom of page